poniedziałek, 19 marca 2018

EWANGELIA w/g ŚW. JANA 8,21 - 30



Jezus Synem Przedwiecznym

21 A oto znowu rzekł do nich: «Ja odchodzę, a wy będziecie Mnie szukać i w grzechu swoim pomrzecie. Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie». 22 Mówili więc Żydzi: «Czyżby miał sam siebie zabić, skoro powiada: Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie?» 23 A On rzekł do nich: «Wy jesteście z niskości, a Ja jestem z wysoka. Wy jesteście z tego świata, Ja nie jestem z tego świata. 24 Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeżeli bowiem nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach waszych». 25 Powiedzieli do Niego: «Kimże ty jesteś?» Odpowiedział im Jezus: «Przede wszystkim po cóż do was mówię? 26 Wiele mam w waszej sprawie do powiedzenia i do osądzenia. Ale Ten, który Mnie posłał, jest prawdomówny, a Ja mówię wobec świata to, co usłyszałem od Niego». 27 A oni nie pojęli, że im mówił o Ojcu. 28 Rzekł więc do nich Jezus: «Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic sam z siebie nie czynię, ale że mówię to, czego Mnie Ojciec nauczył. 29 A Ten, który Mnie posłał, jest ze Mną; nie pozostawił Mnie samego, bo Ja zawsze czynię to, co się Jemu podoba».
30 Kiedy to mówił, wielu uwierzyło w Niego.
+++
Wąż miedziany, umieszczony na palu, jest starotestamentalną zapowiedzią ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Tym, co powodowało uzdrowienie ukąszonych ludzi, był nie sam fizyczny akt zwrócenia wzroku na miedzianego węża, lecz wiara. W końcowym etapie Wielkiego Postu Kościół chce nas zaprosić do kontemplacji Jezusa ukrzyżowanego jako najwyższego objawienia miłości Boga do człowieka - miłości, która jako jedyna ma moc uzdrowienia nas ze wszystkich naszych zranień.

Maciej Zachara MIC, "Oremus" Wielki Post i Triduum Paschalne 2003, s. 142
+++
Czytając słowa Jezusa o odchodzeniu, wywyższeniu i wypełnianiu woli Ojca z dzisiejszej perspektywy, już po Jego Śmierci i Zmartwychwstaniu, z pewnością rozumiemy więcej niż faryzeusze. Choć i wówczas Mistrz z Nazaretu musiał wypowiadać je z wielką mocą, skoro – jak zapewnia Jan Ewangelista – „wielu uwierzyło w Niego” (J 8, 30). Słowo Boże ma tę przedziwną właściwość, że jest w stanie dotknąć z mocą ludzkiego serca niezależnie od tego, czy jest rozumiane. Które ze słów Jezusa są dla mnie szczególnie ważne? Czy są takie wypowiedzi, zdania, frazy, do których powracam?
Panie Jezu, z wiarą pragnę żyć Twoimi słowami. One są dla mnie lekarstwem, mądrością i siłą. Spraw, by jak lampa oświetlały drogę, po której kroczę.
www.edycja.pl„Ewangelia 2018”
Autor: O. Jarosław Krawiec OP
Edycja Świętego Pawła



+++

Świadomość, że jestem koroną stworzenia, nie zmienia faktu, że bycie stworzeniem oznacza ograniczoność. Owszem, kiedy doświadczam różnych słabości i chorób, próbuję z nimi walczyć. Wiem jednak, jak ograniczone są moje możliwości. W życiu duchowym jestem jednak bezradny, jeśli nie uznam, że Jezus jest jedynym wybawicielem. Zawierzyć Mu jako Bogu prawdziwemu swoje życie nie jest proste, gdy spogląda na mnie z tronu krzyża, bo mój wzrok zatrzymuje się na tym, co zewnętrzne: przemijalności ludzkiej natury, znaku hańby i bezsilności. Tymczasem krzyż to znak miłości posłusznej i przyjętej przez Ojca, który nigdy nie opuszcza swojego Syna. Choć wyniszczony w swoim człowieczeństwie Jezus zawsze pozostaje Synem zjednoczonym z Ojcem.



Panie, otwórz moje oczy, abym patrząc na Ciebie wywyższonego na krzyżu, mógł przebić się przez śmiertelność ludzkiej natury i dojrzeć, że jesteś Bogiem, moim Zbawcą.

www.edycja.pl  „Ewangelia 2019”
ks. Janusz Lekan
Edycja Świętego Pawła

Brak komentarzy: